Aktualności

Sprawdź najnowsze informacje

P1260561_1.jpg

Wystawa „Cyfryzacja 3D polskiego dziedzictwa sakralnego w USA”

27 stycznia o godz. 13:00 w Budynku Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej ,odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej i multimedialnej, organizowanej przez Fundację ECCC pt. „Cyfryzacja 3D polskiego dziedzictwa sakralnego w USA”.

W wernisażu udział wzięli liczni goście, m.in. z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej, Centrum Spotkań Kultur w Lublinie. Szczególnie liczną grupą stanowili pracownicy Politechniki Lubelskiej na czele z prorektorem prof. Wojciechem Franusem, prodziekanem Wydziału Elektrotechniki i Informatyki dr Edytą Łukasik i Dyrektorem Biblioteki Politechniki Lubelskiej dr Katarzyną Weinper (gospodarzem wystawy). Fundację ECCC reprezentowała kierownik projektu   Małgorzata Przewoźniak. Obecni byli także wszyscy autorzy zdjęć składających się na wystawę: prof. Jerzy Montusiewicz (kurator wystawy), prof. Marek Miłosz (kierownik wyprawy naukowej do USA), dr Elżbieta Miłosz i dr Jacek Kęsik.

Wystaw będzie upubliczniona do 10 marca 2023 r.

Prezentowana wystawa fotograficzna to zbiorowe dzieło uczestników pierwszej wyprawy naukowej Fundacji ECCC do USA, która odbyła się w dniach 9-22 października 2022 r. Ekspedycja była realizowana w ramach projektu pt. „Badania nad narodowym dziedzictwem kulturowym Polonii w USA i utworzenie cyfrowych zbiorów pamięci” w ramach programu NAUKA DLA SPOŁECZEŃSTWA. Wyprawa działała na terenie miast, w których Polacy osiedlali się od końca XIX wieku do czasów obecnych, tj. w Chicago (stan Illinois) i Milwaukee (stan Wisconsin).

Charakter prowadzonych działań w czasie wyprawy i wyznaczone cele do realizacji wymagały stworzenia interdyscyplinarnego zespołu. W jego skład wchodzili pracownicy z Politechniki Lubelskiej (prof. Marek Miłosz, prof. Jerzy Montusiewicz, dr Jacek Kęsik, dr Elżbieta Miłosz) i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (mgr Łukasz Konopa) pod kierownictwem mgr Małgorzaty Przewoźniak z Fundacji ECCC.

W czasie pierwszej wyprawy zespół przeprowadził skanowanie sześciu obiektów kościelnych, które zostały ufundowane ze składek Polonii. Wykonane prace skupiały się na działaniach zmierzających do utrwalenia trójwymiarowego wyglądu tych obiektów (wnętrza i bryły zewnętrznej) przy zastosowaniu najnowocześniejszego modelu naziemnego skanera laserowego FARO Fokus oraz fotogrametrii, a także wybranych małych detali architektonicznych oraz relikwiarzy.

Przeprowadzono skanowanie 3D 4 kościołów w Chicago: bazyliki p.w. Św. Jacka,  kościoła Trójcy Świętej, kościoła p.w. Św. Stanisława Kostki, kościoła p.w. Św. Jadwigi  oraz 1 kościoła p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milwaukee. Ponadto wykonano cyfryzację 3D kościoła p.w. Św. Michała w Chicago, który został w 2020 roku wyłączony z użytkowania i poddany desakralizacji. Obecnie jako obiekt zamknięty jest przeznaczony do sprzedaży, a jego przyszły los nie jest obecnie znany.

W ramach wyprawy naukowej zespół pozyskał 1,5 TB danych w postaci około 300 skanów 3D oraz dziesiątek tysięcy zdjęć. Wstępne rezultaty dokonań wyprawy można oglądać i studiować na portalu www.polskiedziedzictwo3d.pl

Na zdjęciach wystawy pokazano uczestników wyprawy w różnych sytuacjach podczas ich pracy: digitalizacji 3D z wykorzystaniem skanera Faro, kręceniu filmów panoramicznych, fotografowaniu, przenoszeniu obiektów, tworzeniu opisów, a także podczas prozaicznych działań życiowych. Ponadto na fotografiach można obejrzeć printscreeny chmur 3D wnętrz kościołów i ich brył zewnętrznych wygenerowanych ze skanów oraz modele siatkowe 3D wybranych obiektów. Prezentowane są również zdjęcia z festynu parafialnego na Trójcowie, spotkania z nauczycielami niedzielnej szkoły polskiej i delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, a także z nagrywania audycji w polskim radiu w Chicago. Nie zabrakło również kilku fotografii prezentujących specyfikę Chicago.
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH DO ODWIEDZENIA WYSTAWY.

         

https://pollub.pl/rekrutacja/aktualnosci/wernisaz-wystawy-cyfryzacja-3d-polskiego-dziedzictwa-sakralnego-w-usa-581.html

 

Wystawa „Cyfryzacja 3D polskiego dziedzictwa sakralnego w USA”
Udostępnij ten post